شمعدان های Doji: آنها چه هستند و چگونه از آنها استفاده می کنند

ساخت وبلاگ

شمع های Doji یا شمعدان های Doji نوع خاصی از الگوی شمعدانی هستند که نشانگر بی طرفی بازار است. خیلی اوقات اتفاق نمی افتد ، اما گاهی اوقات ، احساسات گاو نر و خرس به همان اندازه در بازار مطابقت دارند.

در اینجا ، ما نگاهی دقیق به تاریخچه شمع های Doji ، چگونگی مشاهده آنها در یک نمودار معاملاتی و چگونگی استفاده از آنها در تمرین تجاری خود می اندازیم.

doji candle

شمع Doji چیست؟

شمع Doji یک الگوی شمعدانی است که نشانگر بی طرفی بازار است. بی طرفی بازار به این معنی است که خریداران و فروشندگان یکدیگر را لغو می کنند و در نتیجه هیچ حرکتی خالص قیمت برای یک دوره معاملاتی معین ایجاد نمی شود. وقتی این اتفاق بیفتد ، الگوی شمعدان Doji در نمودار تجارت ظاهر می شود.

الگوهای شمعدانی در مورد اینکه چه حرکات قیمت در یک دوره خاص از تجارت رخ داده است ، به ما می گویند. آنها چهار قطعه اطلاعات را تشکیل می دهند:

  • قیمت هنگامی که دوره باز شد (نشان داده شده توسط خط که نشانگر بالای بدن است)
  • قیمت هنگامی که دوره بسته شده است (نشان داده شده توسط خط در پایین بدن)
  • بالاترین قیمت در طول دوره (نشان می دهد جایی که فتیله فوقانی در بالا به پایان می رسد)
  • کمترین قیمت در طول دوره (نشان می دهد جایی که فتیله پایین در پایین به پایان می رسد)

فلش های آبی به قیمت های باز و نزدیک در نمودار زیر اشاره می کنند ، در حالی که فلش های بنفش نشان دهنده قیمت های بالا و پایین است.

candlesticks pattes

اگر قیمت های باز و بسته بسیار نزدیک یا یکسان باشد ، شمع با یک فتیله نمایش داده می شود اما فقط یک خط بسیار نازک برای نشان دادن قیمت باز/بسته ، بدون بدنه شمع. این به عنوان یک شمع Doji شناخته می شود. می توانید نمونه ای را در نمودار زیر مشاهده کنید.

A Doji Candle

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع دیگر الگوهای شمعدانی ، بخوانید

تاریخچه شمع های Doji

به طور گسترده ای پذیرفته شده است که مفهوم الگوهای شمعدانی در ژاپن سرچشمه گرفته و توسط استیو نیسون در کتاب "تکنیک های نمودار شمعدان ژاپنی" در جهان غربی به تجارت مدرن در جهان غربی آورده شده است.

به زبان ژاپنی ، "Doji" به معنای یک اشتباه یا خطا است ، بنابراین نام به نوع خاصی از الگوی شمعدان داده شد تا نشان دهد این اشتباه است که معامله گران قصد ایجاد آن را ندارند. از این گذشته ، معامله گران همیشه امیدوارند که بازارها از یک جهت یا جهت دیگر حرکت کنند - این کل نقطه تجارت است.

انواع شمع های Doji و چه چیزی را نشان می دهند

انواع مختلفی از شمع های Doji وجود دارد ، همانطور که در زیر آمده است.

types of doji candles

انواع شمع های Doji (منبع: واقع گرایانه بازار)

علاوه بر چهار شمع Doji در این گرافیک ، یک مورد دیگر نیز وجود دارد که فقط توسط یک خط افقی مستقیم و بدون فتیله نشان داده شده است. این بسیار نادر است ، که به عنوان یک داجی 4 قیمت شناخته می شود. ما هر پنج نفر را در اینجا پوشش خواهیم داد.

دوجی بی طرف

Doji خنثی ، که به عنوان ستاره Doji نیز شناخته می شود ، نشان می دهد که قیمت های باز و بسته شدن یکسان است ، اما طول مساوی از فتیله در بالا و پایین نشان می دهد که حرکات قیمت در هر دو طرف قیمت باز و بسته نیز برابر است.

بنابراین ، در طی این جلسه معاملاتی ، نه گاوها و نه خرس ها مزیت خاصی نسبت به دیگری نداشتند که بیشتر معاملات یکدیگر را لغو می کنند. این نشانگر بی احتیاطی است.

دوجی بلند پا

دوجی بلند پا بسیار شبیه به Doji خنثی است ، اما با یک فتیله طولانی تر در هر دو طرف قیمت باز/نزدیک. Doji با پا بلند نشان می دهد که در جلسه معاملاتی نسبت به Doji خنثی نوسانات بیشتری بین قیمت های بالا و پایین وجود دارد.

4-قیمت Doji

4-قیمت Doji هیچ فتیله ای ندارد ، فقط یک قیمت باز و نزدیک ، که همچنین نشان دهنده قیمت بالا و پایین برای جلسه است. یک Doji 4 قیمت در بازارهای با حجم بالا بسیار نادر است ، زیرا نشان می دهد که در طول جلسه تقریباً هیچ حرکتی قیمت وجود نداشته است. اگر حجم معاملات وجود داشته باشد ، این بدان معنی است که شرکت کنندگان در بازار نسبت به جهت قیمت بسیار قاطع هستند.

نه Doji خنثی ، دوجی بلند پا ، یا 4 قیمت Doji در مورد آنچه بازارها ممکن است در آینده انجام دهند بسیار به شما می گویند. بسته به آنچه الگوهای شمعدانی قبلی به شما می گوید ، ممکن است نشان دهنده وارونگی قیمت باشد. این اغلب در شرایطی اتفاق می افتد که آنها در طی یک روند قوی به سمت بالا یا رو به پایین مشاهده می شوند ، زیرا آنها نشان می دهند که بازار پس از روند اخیر اکنون در حال انکار نیست.

بهترین راه برای تعیین اینکه هر یک از این شمع های Doji چه معنی دارند این است که منتظر بمانیم تا ببینیم چه اتفاقی می افتد یا از یک شاخص فنی دیگر برای سنجش احساسات بازار استفاده می کند. اگر قیمت در دوره معاملاتی بعدی افزایش یابد ، می توانید طولانی را باز کنید ، یا اگر پایین بیاید ، کوتاه را باز کنید. در غیر این صورت ، استفاده از شاخص های پیشرو مانند نوسان ساز تصادفی را در نظر بگیرید تا پیش بینی نحوه حرکت بازار شود.

Dragonfly Doji

یک Dragonfly Doji قیمت باز و نزدیک را در همان سطح با قیمت بالا نشان می دهد. بیشتر یا همه فتیله ها در زیر است.

Dragonfly Dojis اغلب می تواند نشان دهد که بازار در حال تغییر جهت است ، به ویژه اگر آنها پس از رکود ظهور کنند. آنها نشان می دهند که معامله گران قیمت های پایین تر را رد کرده اند که نشان می دهد یک خرید قوی وجود دارد. با این حال ، اگر یک dragonfly doji پس از صعود ظاهر شود ، می تواند نشان دهد که یک وارونگی در راه است. شمع بعدی در نمودار جهت بازار را تأیید می کند.

برای کسب اطلاعات در مورد نشانه های پشت شمعدان بخوانید Dragonfly Doji چیست؟

سنگ قبر داجی

یک قبرستان Doji برعکس یک Dragonfly Doji است که قیمت باز و نزدیک را در همان سطح با قیمت پایین با یک فتیله بالا بلند نشان می دهد.

اگر به دنبال صعود ، که برای این الگوی شمعدان رایج است ، دیده می شود ، Dojis Gravestone می تواند یک شاخص نزولی باشد. معامله گران ممکن است از موقعیت های طولانی خود خارج شوند یا منتظر تأیید از شمع بعدی باشند.

پیچیدن آن

به خودی خود ، شمع های Doji قدرتمندترین شاخص های حرکتی خاص نیستند. با این حال ، به عنوان بخشی از خواندن گسترده تر از شرایط بازار مورد استفاده قرار می گیرد ، آنها می توانند به پیش بینی تغییرات در روند کمک کنند یا یک معامله گر را وادار به انجام تجزیه و تحلیل دقیق تر برای تصمیم گیری در مورد تجارت کنند. برای درک بهتر نحوه عملکرد آنها در عمل ، ایده خوبی است که برخی از نمودارها ، ایده آل ، بازارهای مایع را مطالعه کنید تا نمونه هایی از شمع های Doji را پیدا کنید و جایی که آنها در روند گسترده تر بازار قرار می گیرند.

پلن سرمایه گذاری...
ما را در سایت پلن سرمایه گذاری دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : لیلا اوتادی بازدید : 54 تاريخ : يکشنبه 6 فروردين 1402 ساعت: 2:32