نفت: ریسک ایران در مقابلخطر روسیه

ساخت وبلاگ

تاجران نفت، با آن چه خواهید کرد؟ریسک ایران یا ریسک روسیه؟

هر چه را که انتخاب کنید، احتمالاً در روزها و هفته های آینده به راحتی نمی توانید به آن پایبند باشید.

اگر شما یک معامله گر حرکتی هستید، احتمالاً از بازی در نوسانات لذت خواهید برد.

اما اگر شما یک معامله گر جهت دار هستید، تجارت آسان دو ماه گذشته - جایی که به نظر می رسید نفت خام یک بلیط یک طرفه تا 100 دلار در هر بشکه و بالاتر از آن بود - پیچیده تر شده است.

Oil Daily

اگر بخواهیم منصفانه باشیم، قیمت گذاری سه رقمی همچنان ممکن است در هر زمان اتفاق بیفتد. سرفصل‌هایی که حتی از راه دور حاکی از پیشروی یا افزایش نیروهای روسی در اوکراین هستند، می‌توانند در عرض چند دقیقه از 3 تا 5 دلار به قیمت اضافه کنند.

و در حالی که حتی یک موشک در این درگیری شلیک نشده است، قیمت نفت خام در طول 10 هفته گذشته حدود 20 دلار افزایش یافته است که بیشتر از جنگ لفظی بین ایالات متحده و روسیه از زمان شروع بحران اوکراین در 21 نوامبر بوده است.

اما به همان اندازه که افزایش قیمت در سرفصل‌های تهاجمی سریع بوده است، سقوط‌هایی که به پیشنهاد میانجی‌گری به وجود آمدند نیز سریع بودند.

این آونگ در 48 ساعت گذشته حتی به شدت نوسان کرده است، زیرا تهران به سمت احیای توافق هسته‌ای سال 2015 خود با قدرت‌های جهانی حرکت می‌کند که در نهایت تحریم‌های آمریکا را از روی نفت این کشور برداشته و راه را برای بازگشت قانونی حدود یک میلیون بشکه در روز از نفت این کشور هموار می‌کند. ایران به بازار.

Brent Oil Daily

ناشناخته های زیادی در بن بست روسیه و اوکراین وجود دارد که هر معامله ممکن است فراتر از عنوان بعدی ادامه پیدا نکند.

با توجه به این شرایط بسیار چالش برانگیز و نوسانات، معامله گران ترجیح داده اند ریسک محدودی را برای نفت حفظ کنند. حمایت 90 دلاری – در حالی که تمرکز بر «حالا» در تجارت است که احتمال توافق با ایران است.

در واقع، خطرات ایران و روسیه متضاد قطبی هستند – اولی نشان دهنده یک مورد خرس (بشکه های بیشتر در نهایت از تهران) و دومی یک مورد گاوی (تحریم های ایالات متحده بر صادرات انرژی روسیه در صورت تهاجم) است – بنابراین بررسی آن به صرفه است. جایگشت ها در هر کدام

ایران ریسک/مورد خرس

عدم غنی سازی هسته ای

پیش نویس توافق تقویت شده ارائه شده توسط قدرت های غربی به ایران، مراحل مختلفی از نظارت و تعامل را برای بازگرداندن تهران به توافق هسته ای 2015 خود پیشنهاد می کند.

مهم‌تر از همه، طبق گزارش‌های رویترز در مورد پیش‌نویس، ایران باید فوراً غنی‌سازی اورانیوم بیشتر را متوقف کند که آن را به سمت دستیابی به قابلیت کامل بمب‌گذاری پیش می‌برد.

فقط اگر بتواند در برابر آن چسبیدن مقاومت کند ، هویج را دنبال می کند ، یعنی میلیاردها دلار پول قبلی فروش نفت به طور مشروعیت از تابوت جمهوری اسلامی و حذف تدریجی تحریم هایی که به آن اجازه می دهد روغن خود را آزادانه صادر کند - با ادامه نظارت بر نظارت ادامه می دهد. تعهدات هسته ای آن

تهران پس از آنکه رئیس جمهور پیشین دونالد ترامپ ایالات متحده را از پیمان بیرون کشید و تحریم های ایران را دوباره تحمیل کرد ، محدودیت های بسیاری را در توافق نامه 2015 نقض کرد. در حالی که مطابق با منابع به نقل از رویترز ، توافق نامه اصلی غنی سازی اورانیوم را با 3. 67 ٪ خلوص شکاف پوشانده است ، ایران اکنون تا 60 ٪ ، نزدیک به درجه سلاح غنی شده است. قرارداد هسته ای 2. 0 از آخوندها خواست تا غنی سازی را با خلوص بالای 5 ٪ به حالت تعلیق درآورد و در نهایت به هسته 3. 67 ٪ بازگردد.

 • نکات اصلی مکرر نارضایتی در مذاکرات قدرتهای جهانی ایران از سال گذشته تعریف غرب از برنامه هسته ای تهران است. ادعاهای آن در مورد سطح غنی سازی هسته ای که محدودیت های تجاوز کرده است و پیش شرط هایی که جمهوری باید برای مجازات های مجازات برآورده کند.
 • ایران تأکید می کند که اهداف هسته ای آن کاملاً صلح آمیز است و می خواهد بر این فناوری برای مصارف مدنی تسلط یابد. تعداد معدودی از خارج از کشور معتقدند که البته. براساس پیش نویس توافق نامه سخت ، تهران ممکن است ادامه دهد که برای بلند کردن تحریم های بی قید و شرط ، قول داده است که بعداً از همه قوانین پیروی کند. این می تواند نکته اصلی چسبندگی باشد و اگر هیچ یک از طرفین بازده نداشته باشند ، می تواند دوباره یک معامله را از بین ببرد. اگر مذاکره کننده برتر هسته ای ایران ، علی بغری کانی ، به سخنان خود منتقل شود ، "تا زمانی که همه چیز به توافق نرسد ، هیچ چیز توافق نمی شود." با این حال ، کانی نیز این هفته را اعلام کرد که "ما از همیشه به توافق نزدیکتر هستیم."این صدای جیر جیر از قیمت های نفت خام وی تقریباً 5 دلار در هر بشکه در یک نقطه است. همانطور که وزیر امور خارجه فرانسه ژان ایوس لو درایان به پارلمان خود گفت ، "تصمیمات سیاسی از ایرانیان لازم است. یا آنها در روزهای آینده یک بحران جدی ایجاد می کنند ، یا توافق نامه ای را که به منافع همه طرفین احترام می گذارد ، می پذیرند. ما اکنون به نقطه اوج () رسیده ایم. چند هفته نیست ؛این یک روز برای یک معامله است. بنابراین ، توافق نامه ای هنوز می تواند در شرایط فوق العاده ای حاصل شود.

7 میلیارد دلار پاداش از کره جنوبی

یکی از اقدامات امدادی برای تهران تحت توافق جدید پیشنهادی ، یخ زدگی حدود 7 میلیارد دلار در بودجه ایران است که در بانک های کره جنوبی تحت تحریم های تحمیل شده توسط واشنگتن است. این در ازای آزادی زندانیان غربی است که در ایران برگزار می شود ، که مذاکره کننده رهبری ایالات متحده ، رابرت ماللی پیشنهاد کرده است ، الزامی برای معامله است.

 • مذاکرات این هفته در مورد برنامه کره جنوبی برای از سرگیری واردات نفت از تهران در حالی که مذاکرات همزمان در وین برای توافق هسته ای 2. 0 برگزار می شد ، در سئول انجام شد. وزارت امور خارجه کشور آسیای شرقی گفت: همچنین در این جدول موضوع بودجه ایرانی که در کره جنوبی برگزار شد ، بود. کره جنوبی قبلاً یکی از مشتریان برجسته نفت آسیا بود. این همه نشانه های یک برنامه پیش رو توسط ایران برای تسویه حساب کره جنوبی به عنوان یکی از اولین مشتریان خود در هنگام بالابر تحریم ها است. نیاز تهران نیز در اینجا یک انگیزه قدرتمند است.
 • احتمالاً ایران با این مبادله پول نقد برای زندانیان موافق است. همانطور که گفته شد ، این پول برای نیازهای اقتصادی فوری ایران بسیار مفید خواهد بود (مخربین آن استدلال می کنند که این پول نقد باعث می شود جمهوری اسلامی بتواند علیه اسرائیل و منافع غربی عمل کند). اما ما همچنین می توانیم به ایران نگاه کنیم که بخش قابل توجهی از پول را برای بازسازی صنعت نفت خود سرمایه گذاری می کند. این امر می تواند به تولید فراتر از ظرفیت فعلی کمک کند و دیگران را در اوپک و اوپک+ برای سهم بیشتر در بازار به چالش بکشد. بشکه های بیشتر از ایران به معنای فشار رو به پایین تر بر قیمت خام است.

میلیون ها بشکه ایرانی در فضای ذخیره سازی در چین

 • تخمین زده می شود که حدود 12 میلیون تا 14 میلیون بشکه از نفت خام ایران به عنوان "ذخیره سازی پیوند" در بنادر چینی برگزار شود و در انتظار این است که ایالات متحده آمریکا برای استفاده تجاری قرار بگیرد. این نفت قبل از بازپرداخت تحریم ها بر ایران توسط ترامپ راهی چین شد. چین نفت خام را در "ذخیره پیوند" نگه می دارد ، به این معنی که نفت از طریق آداب و رسوم چینی پاک نشده و مورد استفاده قرار نمی گیرد ، بنابراین هنوز مجازات ها را نقض نمی کند. در آگوست سال 2019 ، دوباره Kilduff Capital گزارش داد که اگر چین بخواهد این حجم های ذخیره شده را کاهش دهد ، قیمت خام 5 تا 7 دلار در هر بشکه کاهش می یابد. بسته به زمان آزاد شدن این بشکه ها ، قیمت های خام ممکن است به همان اندازه که Kilduff گمانه زنی کرده یا شاید بیشتر باشد ، کاهش یابد.

تحریم ها آسانسور - ایران چقدر به بازار عرضه خواهد شد؟

 • همانطور که در قرارداد اصلی هسته ای ، رسماً برنامه جامع عمل مشترک خوانده می شود ، توافق نامه جدید مستلزم عدم پذیرش ایالات متحده برای تحریم های مربوط به بخش نفت زندگی ایران است تا اینکه آنها را به طور کامل بلند کند. این امر مستلزم تجدید چشم پوشی هر چند ماه است. یکی از دیپلمات خاورمیانه ، که در مورد مذاکرات وین توجیه شده بود ، به رویترز گفت: "صادرات نفت ، طبق این توافق نامه ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده باراک اوباما و ترامپ قبلاً از 90 تا 120 روز چشم پوشی می کردند و آنها را به طور مداوم تجدید می کردند تا اینکه ترامپ پس از خروج از پیمان متوقف شود. این چشم پوشی ها توافق شده است که دوباره صادر شود. "ایران نباید مشکلی برای توافق با این امر داشته باشد. اما این سؤال باقی مانده است: چقدر می تواند در سال آینده در بازار قرار بگیرد؟به نظر می رسد که پاسخ ، در حال حاضر همان تخمین محافظه کارانه یک میلیون بشکه در روز است. این احتمالاً به همان اندازه از طریق کانال های پشتی و اجرای لاکس تحریم های ترامپ توسط دولت بایدن صادر می شود. در اوج سالهای غیرقانونی ، ایران روزانه 4 میلیون بشکه در یک نقطه تولید می کرد ، اگرچه ظرفیت آن اکنون به احتمال زیاد 2 میلیون نفر است.

به احتمال زیاد به کاهش تولید اوپک+ پایان می یابد

 • قیمت نفت برای تولید کنندگان مهم است اما سهم بازار حتی مهمتر است. با بازگشت یک ایران گرسنه و رقابتی به بازار خام ، سیاست تولید اوپک+ ، همانطور که می دانیم ، احتمالاً با پایان کاهش بازده هایی که قیمت گذاری و تقاضا را در بازار شکل داده است ، شاهد تغییر اساسی خواهد بود. 19. ممکن است ایران حتی نیمی از تولید سعودی ، امارات یا روسیه را برای نگه داشتن بازار به باج نداشته باشد. اما خام ایران از نظر کیفیت با عربستان سعودی قابل مقایسه است. ایران همچنین روابط تاریخی در نفت با چین ، کره جنوبی و ژاپن دارد. و صرف این واقعیت که برای هر بشکه ای که می تواند به فروش برسد ، باعث می شود بقیه اوپک+ بسیار محتاطانه در انجام هرگونه کاهش تولید باشند. کسانی که اکنون برای دیدار با سهمیه های تأیید شده Opec+ خود تلاش می کنند ممکن است تلاش بیشتری در تحقق آن اهداف انجام دهند.

قیمت پایین قیمت

 • یکی از راه های ایران که به سرعت سهم بازار را برای نفت خود کسب کند ، کمبود قیمت سعودی در نفت خام است و تهران می تواند تخفیف های عمیقی از 10 ٪ تا 15 ٪ تخفیف از نرخ فعلی بازار ارائه دهد. با قیمت 92 دلار در هر بشکه برای برنت در زمان نوشتن ، بشکه های ایرانی با تخفیف می توانند با قیمت 78-83 دلار فرود بیایند. ایران حداقل در ابتدا می تواند نفت خود را با تخفیف های عمیق بفروشد ، زیرا بودجه ملی گسترده ای مانند سعودی ها را ندارد که به قیمت 80 دلار یا بالاتر نیاز دارند. با تخفیف ایران ، قیمت های بین المللی نفت خام نیز تحت فشار قرار می گیرد.

تولید بالاتر ایالات متحده ، هرچند خیلی زیاد نیست

 • در طی دو ماه گذشته یکی از بحث و گفتگوترین موضوعات در صنعت نفت بوده است: چه زمانی ما روغن شیل و "کودک مته ، مته!"بازگشت پدیده به بازار؟نظم و انضباط شیل در حفظ تولید به عنوان سخت تر یا حتی محکم تر از سعودی ها (به لطف ترجیح دولت بایدن برای سوخت های سبز بر روی فسیل ها) تحسین وزیر انرژی پادشاهی را که یک سال پیش اعلام کرده است که "کودک دریل ، تمرین!"احتمالاً برای همیشه از بین رفته بود. مدیر عاملان نامهای برتر حفاری محلی مانند منابع قاره ای (NYSE: CLR) ، منابع طبیعی Pioneer (NYSE: PXD) و Devon Energy (NYSE: DVN) روز پنجشنبه در یک داستان بلومبرگ قسم می خورند که حتی 200 دلار روغن نیز منجر به مصرف بیش از حد نخواهد شد. اما اقتصاد حتی 90 دلار نفت خام برای فروشگاه های سهام خصوصی وسوسه انگیز است تا نسل دیگری از استقلال را به بازی تبدیل نکند. مطمئناً ، تولید ایالات متحده در سال جاری در حال افزایش است و می تواند تا سال 2023 به اوج های پیش از ارزش گذاری برسد.

روسیه خطر/پرونده گاو نر

تهدید جنگ/تحریم های اوکراین بر روسیه

 • همانطور که گفته شد ، ظرافت جنگ و تهدید به تحریم های گسترده و دور دست ایالات متحده بر روسیه ، برخورد با صادرات نفت مسکو از جمله موارد دیگر ، برای نفت خام فوق العاده صعودی خواهد بود. به گزارش رویترز ، با استناد به مقامات آمریكا و اروپایی ، واشنگتن و متحدانش در اروپا در حال نهایی شدن بسته های گسترده تحریم ها هستند. گمانه زنی ها این است که اگر جنگ بین روسیه و اوکراین آغاز شود ، نفت خام می تواند در طی چند روز از 90 تا 125 دلار در طول روز باشد. این یک عنصر به تنهایی از هر عامل نزولی نفت ، از جمله بازگشت ایران به بازار ، غلبه خواهد کرد.

"برد-برد" برای روسیه ، سعودی ها و ایران؟

 • همیشه این امکان وجود دارد: روسیه همچنان جهان را در مورد اقدامات بعدی خود حدس می زند و آب و هوای گسترده ای از ترس ژئوپلیتیکی را فراهم می کند که برای قیمت نفت عالی است. در همین حال ، سعودی ها قیمت گذاری حق بیمه خود را در مورد نفت خام حفظ می کنند. و ایران ، با ورود مجدد خود به بازار ، هر کاری را که لازم دارد نیز انجام می دهد تا سهم بازار را نیز رشد دهد بدون اینکه لزوماً به شخص دیگری در اوپک+آسیب برساند ، از جمله Arch-Nemesis عربستان سعودی. و اگر نفت به 100 دلار و فراتر از آن برخورد کند ، این یک "برد-برد" برای هر سه است.

تقاضای نفت جهانی به بالستیک می رود. عرضه از پایین سنگ می ماند

 • آژانس بین المللی انرژی مستقر در پاریس ، که به طور عادت پیش بینی های نزولی را در مورد تقاضای نفت انجام می دهد ، با توجه به تمرکز آن بر مصرف کنندگان ، چرخش 180 درجه ای را انجام داده است و با اوپک+ موافقت می کند که تقاضا در سال 2022 بیشتر از هر عرضه ممکن است کاهش یابد. IEA پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت امسال با 800000 بشکه در روز به 3. 2 میلیون بشکه افزایش داد. این یکی از صعودی ترین پاهای تا کنون برای ایستادن خام است. با پایان احتمالی امسال به بیماری همه گیر - همانطور که می دانیم - قیمت نفت می تواند در اینجا باشد تا در حال حاضر بماند.

سلب مسئولیت: Barani Krishnan از طیف وسیعی از دیدگاه های خارج از خود استفاده می کند تا تنوع خود را برای تجزیه و تحلیل خود در مورد هر بازار ایجاد کند. برای بی طرفی ، او گاهی اوقات دیدگاه های متضاد و متغیرهای بازار را ارائه می دهد. او در کالاها و اوراق بهادار که درباره آن می نویسد ، جایگاهی ندارد.

پلن سرمایه گذاری...
ما را در سایت پلن سرمایه گذاری دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : لیلا اوتادی بازدید : 510 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 12:03