سهام برجسته

ساخت وبلاگ

سهام برجسته تعداد سهام یک شرکت را نشان می دهد که در بازار ثانویه معامله می شود و بنابراین ، در دسترس سرمایه گذاران است. سهام برجسته شامل کلیه سهام محدود شده توسط افسران و خودی شرکت (کارمندان ارشد) و همچنین بخش سهام متعلق به سرمایه گذاران نهادی مانند صندوق های متقابل ، صندوق های بازنشستگی و صندوق های تامینی است.

Outstanding Shares

قبل از در دسترس بودن آنها در بازار ثانویه ، سهام مجاز ، صادر می شود ، و سرانجام توسط سرمایه گذاران خریداری می شود که صاحبان سهام یا سهامداران شرکت صدور هستند. سهامداران سهام مشترک به طور معمول حق شرکت در جلسات سهامداران سالانه را دارند و در انتخابات هیئت مدیره شرکت مشارکت می کنند.

هنگامی که یک شرکت سهام اضافی را صادر می کند یا هنگامی که کارمندان گزینه های سهام را اعمال می کنند ، تعداد سهام برجسته افزایش می یابد. شرکت ها با مبادله سهام سهام در شرکت برای تأمین اعتبار ، از طریق یک پیشنهاد عمومی اولیه (IPO) جمع می کنند. افزایش تعداد سهام برجسته باعث افزایش نقدینگی می شود اما باعث افزایش رقیق می شود.

برعکس ، اگر شرکت برخی از سهام صادر شده خود را از طریق یک برنامه خرید سهام بازپرداخت کند ، تعداد قابل توجهی از سهام کاهش می یابد.

سهام اساسی و رقیق برجسته

تعداد سهام برجسته را می توان به صورت اساسی یا کاملاً رقیق محاسبه کرد. تعداد اصلی سهام برجسته به سادگی تعداد فعلی سهام موجود در بازار ثانویه است. از طرف دیگر ، سهام کاملاً رقیق محاسبه برجسته ، اوراق بهادار رقیق کننده مانند مبدل ها (ضمانت نامه ، گزینه ها ، سهام ترجیحی و غیره) را در نظر می گیرد.

بنابراین ، اگر یک شرکت دارای اوراق بهادار رقیق کننده باشد ، این نشان دهنده افزایش احتمالی تعداد سهام برجسته در آینده است.

سهام سهام برجسته در مقابل خزانه داری

سهام برجسته با سهام خزانه داری متفاوت است ، که سهام آنها توسط خود شرکت است و نمی توان در بازار آزاد فروخته شد. سهام خزانه داری به علاوه سهام برجسته در کنار هم تعداد کل سهام صادر شده را تشکیل می دهد.

سهام مجاز

تعداد سهام مجاز می تواند قابل ملاحظه ای بیشتر از تعداد سهام برجسته باشد زیرا سهام مجاز حداکثر تعداد ممکن سهام را که یک شرکت می تواند صادر کند ، نشان می دهد. تعداد برجسته سهام ممکن است برابر یا کمتر از تعداد سهام مجاز باشد. به عنوان مثال ، یک شرکت ممکن است 10 میلیون سهم را برای ایجاد IPO خود مجاز کند ، اما در واقع فقط 9 میلیون سهام را صادر می کند.

سهام برجسته در مقابل سهام شناور

تعداد سهام شناور با در نظر گرفتن تعداد سهام منهای منهای سهام از نزدیک-تعداد زیادی از سهام که توسط یک طرف برگزار می شود ، چه یک فرد یا یک گروه کوچک از سهامداران کنترل کننده ، مانند افسران یا مدیران یا کارگردانان یافت می شود. شرکت.

سهام شناور به عنوان نمایندگی خوبی از سهام فعال شرکت یا گردش مالی سهم در بین سرمایه گذاران مختلف در بازار ، به استثنای طرفین که بخش های قابل توجهی از سهام را دارند ، خدمت می کنند.

چگونه می توان تعداد سهام برجسته را پیدا کرد

تعداد کل سهام شرکت با معامله عمومی معمولاً در صفحه وب روابط سرمایه گذار آنها ، در وب سایت های بورس سهام یا در بخش سهامدار سهامدار در ترازنامه یک شرکت مشاهده می شود ، همانطور که با یک سرویس اطلاعاتی مجاز مانند اوراق بهادار ایالات متحده و کمیسیون بورس ارائه شده است. بشردر این بخش مبلغ کل سهام مجاز ، تعداد کل سهام برجسته و کل سهام شناور ارائه شده است.

از طرف دیگر ، تعداد کل سهام برجسته را می توان به راحتی به عنوان سرمایه گذاری در بازار شرکت تقسیم بر قیمت سهام فعلی محاسبه کرد.

برنامه خرید مجدد را به اشتراک بگذارید

هنگامی که شرکت ها سهام خود را کم ارزش می دانند ، آنها اغلب یک برنامه خرید سهام را آغاز می کنند و برخی از سهام صادر شده خود را با قیمت مطلوب خریداری می کنند.

بازپرداخت ارزش بازار سهام موجود در بازار آزاد را افزایش می دهد. این شرکت همچنین درآمد شرکت را برای هر رقم سهم (EPS) افزایش می دهد زیرا درآمد با تعداد کمتری از سهام تقسیم می شود. بازپرداخت سهم درآمد بالاتری برای هر سهم ایجاد می کند و هر سهم را با ارزش تر می کند.

نمونه عملی

شرکت ABC یک شرکت پیشرو در خرده فروشی است که تلفن های همراه را به فروش می رساند. این شرکت اخیراً 26،900 سهم را از طریق IPO صادر کرده است. این شرکت همچنین 3000 سهم را به هر یک از دو مدیر عامل ارائه داد و 5،600 سهم خزانه داری نیز دارد.

جان ، به عنوان یک سرمایه گذار ، دوست دارد سرمایه بازار شرکت و درآمد آن را برای هر سهم محاسبه کند.

اول ، او تعداد کل سهام برجسته را محاسبه می کند:

= سهام صادر شده - سهام خزانه داری - سهام محدود

= 26،900 - 5،600 - (2 x 3،000) = 15،300

سهام ABC در حال حاضر با 28. 67 دلار معامله می شود. بنابراین ، سرمایه بازار شرکت 15،300 * 28. 67 دلار = 438،651 دلار است.

آخرین گزارش درآمد ABC درآمد خالص 14. 500 دلار را نشان می دهد. در نتیجه ، درآمد هر سهم برابر با 14،500 / 15،300 = 0. 9477 دلار است.

پس از سه ماه ، این شرکت تصمیم می گیرد 1000 سهم را خریداری کند. سهام با 27. 49 دلار معامله می شود. 15،300 - 1000 = 14،300 ، بنابراین سرمایه گذاری در بازار شرکت 14،300 * 27. 49 دلار = 393،107 دلار است.

با کمتر سهام در بازار ، درآمد هر سهم به شرح زیر افزایش می یابد: EPS = 14،500 دلار / 14،300 = 1. 013 دلار

در پایان ، از آنجا که تعداد سهام برجسته 1000 کاهش می یابد ، EPS شرکت 6. 89 ٪ افزایش می یابد.

منابع بیشتر

با تشکر از شما برای خواندن توضیحات CFI در مورد سهام برجسته. برای کمک به شما در تبدیل شدن به یک تحلیلگر مالی در سطح جهانی و پیشبرد حرفه خود به تمام توان خود ، این منابع CFI اضافی بسیار مفید خواهد بود:

دوره های حسابداری رایگان

اصول حسابداری و نحوه خواندن صورتهای مالی را با کلاسهای حسابداری آنلاین رایگان CFI بیاموزید. این دوره ها اعتماد به نفس شما برای انجام کارهای تحلیلگر مالی در سطح جهانی را به شما می دهد. الان شروع کن!

اعتماد به نفس در مهارت های حسابداری شما با دوره های CFI آسان است! اکنون به صورت رایگان ثبت نام کنید تا پیشرفت حرفه خود را شروع کنید!

پلن سرمایه گذاری...
ما را در سایت پلن سرمایه گذاری دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : لیلا اوتادی بازدید : 88 تاريخ : جمعه 4 فروردين 1402 ساعت: 1:06