بچه

ساخت وبلاگ

El Niño یک الگوی آب و هوایی است که گرم شدن غیرمعمول آبهای سطحی در اقیانوس آرام شرقی را توصیف می کند.

زیست شناسی ، علوم زمین ، اکولوژی ، جغرافیا ، هواشناسی ، اقیانوس شناسی ، جغرافیای فیزیکی

El Niño یک الگوی آب و هوایی است که گرم شدن غیرمعمول آبهای سطحی در اقیانوس آرام گرمسیری شرقی را توصیف می کند. El Niño "مرحله گرم" یک پدیده بزرگتر به نام نوسان ال نینو-جنوب (ENSO) است. La Niña ، "مرحله خنک" ENSO ، الگویی است که خنک کننده غیرمعمول آبهای سطحی منطقه را توصیف می کند. El Niño و La Niña قسمت اقیانوس ENSO در نظر گرفته می شوند ، در حالی که نوسان جنوبی تغییرات جوی آن است.

ال نینو تأثیر بر دمای اقیانوس ، سرعت و استحکام جریان های اقیانوس ، سلامتی شیلات ساحلی و هوای محلی از استرالیا تا آمریکای جنوبی و فراتر از آن دارد. حوادث ال نینو به طور نامنظم در فواصل دو تا هفت ساله اتفاق می افتد. با این حال ، El Niño یک چرخه منظم نیست ، یا به این معنا که جزر و مد اقیانوس ها قابل پیش بینی است.

ال نینو توسط ماهیگیران در سواحل پرو به عنوان ظاهر آب غیرمعمول گرم شناخته شد. ما هیچ سابقه ای واقعی از آنچه که پرووهای بومی آن را این پدیده نامیده اند ، نداریم ، اما مهاجران اسپانیایی آن را ال نینو نامیدند ، به معنی "پسر کوچک" به زبان اسپانیایی. هنگامی که سرمایه گذاری شد ، ال نینو به معنای کودک مسیح است و از آن استفاده می شد زیرا این پدیده اغلب در حدود کریسمس می آمد. ال نینو به زودی به توصیف تغییرات نامنظم و شدید آب و هوا و نه فقط گرم شدن آبهای سطحی ساحلی رسید.

به رهبری کار سر گیلبرت واکر در دهه 1930 ، اقلیم شناسان مشخص کردند که ال نینو به طور همزمان با نوسان جنوبی رخ می دهد. نوسان جنوبی تغییر فشار هوا بر فراز اقیانوس آرام گرمسیری است. هنگامی که آبهای ساحلی در اقیانوس آرام گرمسیری شرقی (ال نینو) گرمتر می شوند ، فشار اتمسفر بالای اقیانوس کاهش می یابد. اقلیم شناسان این پدیده های مرتبط را به عنوان نوسان ال نینو-جنوب (ENSO) تعریف می کنند. امروزه بیشتر دانشمندان از اصطلاحات El Niño و ENSO به طور متناوب استفاده می کنند.

دانشمندان از شاخص Nino Oceanic Nino (ONI) برای اندازه گیری انحراف از دمای طبیعی سطح دریا استفاده می کنند. رویدادهای ال نینو با افزایش دمای سطح دریا بیش از 0. 9 درجه فارنهایت برای حداقل پنج فصل سه ماهه پی در پی نشان داده شده است. شدت حوادث El Niño از افزایش دمای ضعیف (حدود 4-5 درجه فارنهایت) متفاوت است و تنها اثرات محلی متوسط بر آب و هوا و آب و هوا تا افزایش بسیار قوی (14-18 درجه فارنهایت) همراه با تغییرات آب و هوایی در سراسر جهان است.

بالا آمدن

برای درک توسعه ال نینو، مهم است که با شرایط غیر ال نینو در اقیانوس آرام آشنا باشید. به طور معمول، بادهای تجاری قوی به سمت غرب در سراسر اقیانوس آرام استوایی می وزد، منطقه ای از اقیانوس آرام که بین استوایی سرطان و استوایی برج جدی قرار دارد. این بادها آب های سطحی گرم را به سمت غرب اقیانوس آرام، جایی که با آسیا و استرالیا هم مرز است، می راند.

به دلیل بادهای گرم تجاری، سطح دریا معمولاً در اندونزی حدود 0. 5 متر (1. 5 فوت) بالاتر و 7. 2 درجه سانتیگراد (45 درجه فارنهایت) گرمتر از اکوادور است. حرکت آب‌های گرم‌تر به سمت غرب باعث می‌شود که آب‌های خنک‌تر به سمت سطح سواحل اکوادور، پرو و شیلی بالا بیایند. این فرآیند به عنوان بالا آمدن شناخته می شود.

بالا آمدن آب سرد و غنی از مواد مغذی را به منطقه ی افوتیک یعنی لایه بالایی اقیانوس می رساند. مواد مغذی موجود در آب سرد شامل نیترات و فسفات است. موجودات کوچکی به نام فیتوپلانکتون از آنها برای فتوسنتز استفاده می کنند، فرآیندی که انرژی شیمیایی از نور خورشید ایجاد می کند. سایر موجودات مانند صدف، پلانکتون را می خورند، در حالی که شکارچیانی مانند ماهی یا پستانداران دریایی صدف ها را شکار می کنند.

Upwelling غذا را برای طیف گسترده ای از حیات دریایی، از جمله بیشتر ماهیگیری های اصلی، فراهم می کند. ماهیگیری یکی از صنایع اولیه پرو، اکوادور و شیلی است. برخی از ماهیگیری ها عبارتند از: ماهی آنچوی، ساردین، ماهی خال مخالی، میگو، ماهی تن و هیک.

روند صعود همچنین بر آب و هوای جهانی تأثیر می گذارد. دمای گرم اقیانوس در غرب اقیانوس آرام به افزایش بارندگی در اطراف جزایر اندونزی و گینه نو کمک می کند. هوای تحت تأثیر اقیانوس آرام شرقی خنک، در امتداد سواحل آمریکای جنوبی، نسبتاً خشک باقی می ماند.

رویدادهای ال نینو

رویدادهای ال نینو با ارتباطات دور گسترده آنها تعریف می شوند. ارتباطات از راه دور، ناهنجاری ها یا الگوهای آب و هوایی در مقیاس بزرگ و طولانی مدت هستند که به یکدیگر مرتبط هستند و می توانند بسیاری از کره زمین را تحت تأثیر قرار دهند.

در طول یک رویداد ال نینو، بادهای تجاری به سمت غرب در امتداد استوا ضعیف می شوند. این تغییرات در فشار هوا و سرعت باد باعث می شود آب های سطحی گرم به سمت شرق در امتداد استوا حرکت کنند، از غرب اقیانوس آرام به سواحل شمال آمریکای جنوبی.

این آب‌های سطحی گرم، ترموکلاین را عمیق‌تر می‌کنند، سطحی از عمق اقیانوس که آب‌های سطحی گرم را از آب سردتر زیرین جدا می‌کند. در طول یک رویداد ال نینو، ترموکلاین می تواند تا 152 متر (500 فوت) شیب داشته باشد.

این لایه ضخیم از آب گرم اجازه نمی دهد تا از بالا رفتن طبیعی بروز کند. بدون افزایش آب از آب سرد غنی از مواد مغذی ، منطقه سرخوشی شرقی اقیانوس آرام دیگر نمی تواند از اکوسیستم ساحلی به طور عادی خود پشتیبانی کند. جمعیت ماهی می میرند یا مهاجرت می کنند. ال نینو تأثیر مخربی بر اقتصادهای اکوادوریا و پرو دارد.

ال نینو همچنین تغییرات گسترده و گاه شدید در آب و هوا ایجاد می کند. همرفت بالاتر از آبهای سطح گرمتر باعث افزایش بارش می شود. بارش باران در اکوادور و شمال پرو به طرز چشمگیری افزایش می یابد و به سیل و فرسایش ساحلی کمک می کند. باران و سیل ممکن است خانه ها ، مدارس ، بیمارستان ها و مشاغل را از بین ببرد. آنها همچنین حمل و نقل را محدود کرده و محصولات زراعی را از بین می برند.

همانطور که ال نینو باران به آمریکای جنوبی می آورد ، خشکسالی را برای اندونزی و استرالیا به ارمغان می آورد. این خشکسالی منابع آب منطقه را تهدید می کند ، زیرا مخازن خشک و رودخانه ها آب کمتری دارند. کشاورزی که به آب آبیاری بستگی دارد ، تهدید می شود.

رویدادهای قوی تر ال نینو همچنین گردش جهانی جوی را مختل می کند. گردش جهانی جوی حرکت در مقیاس بزرگ هوا است که به توزیع انرژی حرارتی (گرما) در سطح زمین کمک می کند. حرکت به سمت شرق منابع گرمای اقیانوسی و جوی باعث ایجاد هوای غیرمعمول در زمستان در عرض های بالاتر آمریکای شمالی و جنوبی می شود. مناطق تا شمال ایالات متحده آمریکا کالیفرنیا و واشنگتن ممکن است زمستان های سردتر را به دلیل ال نینو تجربه کنند.

رویدادهای ال نینو سالهای 1982-83 و 1997-98 شدیدترین قرن بیستم بود. در طول رویداد 1982-83 ، دمای سطح دریا در اقیانوس آرام گرمسیری شرقی 7. 8-12. 8 درجه سانتیگراد (9-18 درجه فارنهایت) بالاتر از حد معمول بود. این افزایش دمای قوی باعث ایجاد تغییرات شدید آب و هوایی شد: استرالیا شرایط خشکسالی سخت را تجربه کرد. تیفون ها در تاهیتی رخ داده است. و رکورد بارندگی و سیل در مرکز شیلی قرار گرفت. سواحل غربی آمریکای شمالی در طول فصل زمستان به طور غیرمعمول طوفانی بود و صید ماهی به طرز چشمگیری از شیلی به ایالت ایالات متحده آلاسکا کاهش یافت.

رویداد El Niño در سالهای 1997-98 اولین رویداد El Niño بود که از ابتدا تا انتها به صورت علمی مورد بررسی قرار گرفت. رویداد 1997-98 شرایط خشکسالی در اندونزی ، مالزی و فیلیپین ایجاد کرد. پرو باران های بسیار سنگین و سیل شدید را تجربه کرد. در ایالات متحده ، افزایش بارندگی در زمستان در کالیفرنیا رخ داد ، در حالی که میانه غربی در دوره ای معروف به "سال بدون زمستان" درجه حرارت گرم رکورددار را تجربه کرد.

اختلال در گردش جهانی جوی ناشی از ال نینو فراتر از کشورهای حاشیه اقیانوس آرام است. رویدادهای قوی ال نینو باعث ضعیف تر شدن بادهای موسمی در هند و آسیای جنوب شرقی می شود. ENSO حتی به افزایش بارندگی در طول فصل بارانی در جنوب صحرای آفریقا کمک کرده است.

بیماری ها در جوامعی که در اثر خطرات طبیعی مانند سیل یا خشکسالی ویران شده اند رشد می کنند. سیل های مرتبط با ال نینو با افزایش وبا، دنگی و مالاریا در برخی از نقاط جهان همراه است، در حالی که خشکسالی می تواند منجر به آتش سوزی های جنگلی شود که مشکلات تنفسی ایجاد می کند.

طعم های ال نینو

انواع ال نینو به عنوان "طعم" نامیده می شود. به عنوان مثال، دوره گذار یک رویداد ال نینو، "ترانس نینو" نامیده می شود. رویدادهای ترانس نینو در شروع و پایان یک رویداد ال نینو رخ می دهد. رویدادهای ترانس نینو اغلب شامل افزایش فعالیت گردباد در غرب میانه آمریکا می شود.

یکی دیگر از طعم های ال نینو، ال نینو مودوکی یا مودوکی نینو است. Modoki یک کلمه ژاپنی به معنای "مشابه، اما متفاوت" است. مودوکی نینو که نینوی اقیانوس آرام مرکزی نیز نامیده می شود، با تغییرات دمای سطح دریا در اقیانوس آرام مرکزی و نه شرقی مشخص می شود. برخی از رویدادهای مودوکی نینو از رویدادهای سنتی ال نینو، مانند افزایش فعالیت طوفان در اقیانوس اطلس و خلیج مکزیک، متمایز هستند. بسیاری از هواشناسان از مودوکی نینو انتقاد می کنند و خواستار مدل های آب و هوایی بیشتر برای مطالعه این پدیده پیشنهادی هستند.

نظارت بر ال نینو

دانشمندان، دولت‌ها و سازمان‌های غیردولتی (NGOs) با استفاده از تعدادی فناوری اطلاعات مربوط به ال نینو را جمع‌آوری می‌کنند. به عنوان مثال، اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA)، شبکه ای از شناورهای علمی را اداره می کند. این شناورها دمای اقیانوس و هوا، جریان، باد و رطوبت را اندازه گیری می کنند. این شناورها در حدود 70 نقطه در جنوب اقیانوس آرام، از جزایر گالاپاگوس تا استرالیا قرار دارند.

این شناورها روزانه داده ها را به محققان و پیش بینی کنندگان در سراسر جهان ارسال می کنند. با استفاده از داده‌های شناورها، همراه با تصاویر بصری که از تصاویر ماهواره‌ای دریافت می‌کنند، دانشمندان می‌توانند ال نینو را با دقت بیشتری پیش‌بینی کنند و توسعه و تأثیر آن را در سراسر جهان تجسم کنند.

کود

ال نینو شیلات غرب آمریکای جنوبی و همچنین صنایع کود را ویران می کند. صنعت کود در آمریکای جنوبی توسط فضولات پرندگان دریایی هدایت می شود که جمعیت آنها در جریان رویدادهای ال نینو به دلیل کاهش منبع غذایی آنها (ماهی) کاهش می یابد.

ال نینو المپیک

ال نینو در بازی های المپیک زمستانی 2010 در ونکوور ، بریتیش کلمبیا ، کانادا ، یک دیمپر قرار داد. الگوی آب و هوا آب و هوای گرم و بی حد و حصر را به شهر ساحلی معمولی خنک به ارمغان آورد.

در حلقه ها ، دانشمندان قادر به شناسایی یک رویداد El Niño و تأثیرات آن بر آب و هوا از طریق انواع علوم فناوری و طبیعی هستند. یکی از این علوم طبیعی دندرونولوژی یا مطالعه حلقه های درخت است. دندرونولوژیست ها حلقه های یک درخت را به منظور درک شرایط آب و هوایی در دوره های زمانی خاص مطالعه می کنند. حلقه های نازک اغلب نشانگر فصول خشک تر هستند در حالی که حلقه های چاق تر نشانگر فصول بارانی است. بسته به اینکه این درخت در کجا قرار دارد ، دانشمندان می توانند از وقایع El Niño گذشته در درختان دیدن کنند که نشانه هایی از فصول باران یا خشک تر را نشان می دهد.< SPAN> ال نینو در بازی های المپیک زمستانی 2010 در ونکوور ، بریتیش کلمبیا ، کانادا ، یک دمپر قرار داد. الگوی آب و هوا آب و هوای گرم و بی حد و حصر را به شهر ساحلی معمولی خنک به ارمغان آورد.

پلن سرمایه گذاری...
ما را در سایت پلن سرمایه گذاری دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : لیلا اوتادی بازدید : 27 تاريخ : شنبه 5 فروردين 1402 ساعت: 6:09