آیا کمپین "حداکثر فشار" ایران را مجبور به مذاکره با ایالات متحده خواهد کرد؟

ساخت وبلاگ

ترکیبی از تأثیرات تحریم های آمریکایی ، سقوط بازار نفت و همه گیر Covid-19 ، اقتصاد ایران را در وضعیت چالش برانگیز قرار داده است. وضعیت اقتصادی این کشور اکنون تحت کنترل دولت است. با این حال ، اگر برنامه های مقامات برای تأمین مالی بودجه دولت ناکام باشد ، ممکن است بدتر شود. پیش بینی ها حاکی از آن است که کسری بودجه بیشتر از آنچه در ابتدا فرض می شد ، بیشتر خواهد بود. اگرچه اقتصاد تنها عاملی نیست که بر نگرش مردم ایران تأثیر بگذارد ، اما به گفته بسیاری از کارشناسان ، بدتر شدن شرایط اقتصادی در حال افزایش احتمال مذاکره با غرب در دیدگاه میان مدت است. اما آیا این کافی برای متقاعد کردن یا به طور واقعی ، تهران را مجبور به کرسی در جدول مذاکره می کند؟

زنان ایرانی که ماسک های صورت پوشیده از نقاشی دیواری پرچم ملی ایران در خیابان در تهران ، ایران ، 04 اکتبر 2020 را پیاده می کنند.

نویسنده: مارکین کرزینوفسکی

معرفی

هدف رسمی تحریم های ایالات متحده این است که تهران را مجبور به بحث در مورد سیاست منطقه ای ایران ، برنامه توسعه موشک های بالستیک و برنامه هسته ای کند. این تحریم ها در نظر گرفته شده است که منجر به یک بحران اقتصادی شود که ایران را که تهدید به ورشکستگی می کند ، مذاکره کند. چشم انداز دیگری که در آن خستگی بحران و فقر مردم ایران منجر به "تغییر رژیم" می شود نیز در بین مفسران از سراسر اقیانوس محبوب است. آیا دو سال تحریم مقامات ایران یا جامعه رادیکال را نرم کرد؟استراتژی ایالات متحده دسترسی ایران به سیستم جهانی بانکی را تقریباً به صفر محدود کرده و صادرات نفت ایران را به شدت محدود کرده است. ایران در رکود اقتصادی سقوط کرد ، تورم در سال 2019 به حدود 30 ٪ افزایش یافت [1] ، بازار ارز لرزید و ریال رکورد سقوط ارزش را ثبت کرد. فشار اقتصادی اثرات منفی برنامه های کنترل نشده اجتماعی ، خطاهای در مدیریت پروژه سرمایه گذاری ، فساد و برنامه ریزی بودجه کوتاه بین را تشدید می کند.

با این حال ، یک سال پس از بازگرداندن تحریم ها ، اقتصاد ایران شروع به نشان دادن علائم تثبیت کرد. سیاست پولی مداوم و هماهنگ دولت و بانک مرکزی ، بانک-ماركاز-ای ایران (BMI) ، ارزش ریال را تحت كنترل قرار داده است و صادرات نفت در حدود 300،000-500،000 BPD تثبیت شده است. سیاستمداران و بازرگانان ایرانی توجه خود را به کشورهای همسایه متمرکز کردند و به درستی اظهار داشتند که تجارت مرزی با افغانستان ، عراق و ترکیه کنترل و مسدود کردن ایالات متحده برای ایالات متحده بسیار دشوار خواهد بود. اقتصاد از رکود پدیدار نشده است ، اما تا پایان سال 2019 ، رهبران ایران دلایل واقعی داشتند که باور کنند که آنها شانس جدی برای مقاومت در برابر فشار ایالات متحده و خارج شدن کشور از بحران داشتند. با این حال ، این خوش بینی دوام نیاورد. بیماری همه گیر Coronavirus که در ابتدای سال 2020 فوران کرد ، ضربه جدی به رژیم زد و اثرات آن بیشتر در ایران احساس می شود تا عواقب تحریم های آمریکا [2]. ایالات متحده نتوانسته است همسایگان ایران را مجبور به بستن مرزهای خود به کالاهای وارداتی از ایران کند ، اما این یک اثر جانبی این بیماری همه گیر بود. هنگامی که افغانستان ، عراق ، ترکیه و سایر همسایگان ایران اقدامات احتیاطی شدید بهداشت عمومی و مرزهای بسته را انجام دادند ، شرکت های ایرانی یک شبه تحویل ارز قابل تبدیل را به بازار داخلی متوقف کردند. این امر دسترسی دولت به ارز خارجی را محدود کرد و باعث شوک در بازار ارز داخلی شد. این امر همچنین منجر به هزینه های قابل توجهی برای بسته های امدادی برای شرکت ها و افراد آسیب دیده از عواقب اقتصادی این بیماری همه گیر شد.

در ابتدای سال مالی ایران (اسفند 2020)، دولت روحانی بسته کمکی به ارزش حدود 6 درصد تولید ناخالص داخلی را اجرا کرد[3]. نکته مهم این است که ارزش برنامه کمک‌های ایران در رابطه با تولید ناخالص داخلی کمی بالاتر از میانگین کشورهای در حال توسعه (5. 4%) است، اما کمتر از برنامه‌های اجرا شده است، به عنوان مثال. در تایلند، هند یا حتی لهستان (حدود 10٪). با این حال، تفاوتی با میانگین خاورمیانه (6. 1%) ندارد[4]. از نظر مالی، دولت توان و نخواست بیش از این انجام دهد. از جمله، اتخاذ چنین سیاستی شامل امکانات محدود یک اقتصاد تحریم شده و نیز اولویت برای سایر هزینه ها بود. در اوج همه‌گیری، تهران هزینه‌های نظامی را با احتساب تورم سالانه ۹ درصد افزایش داد. بخش زیادی از وجوه اضافی به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (سپه) منتقل شد[5]. ایران همچنین حمایت خود از متحدان خود در سوریه، عراق، لبنان و یمن را کاهش نداده است[6]. این، همراه با لفاظی‌های عمومی سیاستمداران ایرانی به رهبری رهبر (مقام معظم رهبری - یادداشت مترجم) خامنه‌ای، قطعاً نشانه‌ای از نرم‌تر شدن موضع ایران در مورد مذاکرات احتمالی نیست. برعکس، این نشانه تمایل به حفظ مسیر فعلی سیاست منطقه ای و داخلی است.

یک زن ایرانی در 14 اکتبر 2020 از صرافی در تهران، ایران، عبور می کند. EPA/عابدین طاهرکناره

«بودجه مقاومتی»

بودجه امسال اولین بودجه از زمان شروع کمپین «فشار حداکثری» در ماه مه 2019 بود. قبل از آن یک سال تحریم وجود داشت که صادرات نفت - مهمترین منبع درآمد ایران - را به کمتر از 500000 بشکه در روز کاهش داد. 80 درصد کاهش نسبت به سال قبل [7]. چالش بزرگ رئیس جمهور روحانی ارائه پیش نویس بودجه با کاهش قابل توجه درآمد حاصل از فروش نفت و در عین حال حفظ هزینه های اجتماعی مورد انتظار ایرانیان فقیرتر و هزینه های دفاعی مورد نیاز ارتش و رهبران بود.

با وجود بحران ، بودجه به راحتی تصویب نشده است. در 24 فوریه ، پارلمان قانون بودجه را با 67 رای در حمایت و 114 در برابر (در صورت عدم وجود تقریباً صد نماینده مجلس) رد کرد [8]. در پاسخ ، رئیس مجلس علی لاریجانی خواستار مداخله آیت الله خامنه شد. در تاریخ 3 مارس ، رهبر عالی حكم صادر كرد و اجازه تصویب بودجه را بدون تصویب پارلمانی می داد. بودجه (پس از تعداد قابل توجهی از اصلاحات که تحت فشار سپاه معرفی شده اند) در 19 مارس رسماً تصویب شد. مداخله رسمی رهبر عالی چیزی کاملاً غیرمعمول بود ، که بر فرسایش نقش پارلمان در جمهوری اسلامی و فوق العاده تأکید کردشرایط تحمیل شده توسط همه گیر Covid-19.

این بودجه در ابتدا هزینه دولت 5،638 چهارگوش [9] IRR (5،638،000،000،000،000) یا حدود 43 میلیارد دلار را بر عهده داشت - با توجه به نرخ بازار آزاد. این به معنای افزایش 8 ٪ در مقایسه با بودجه قبلی بود. با این حال ، پس از در نظر گرفتن تورم ، هزینه ها حدود 17 ٪ کاهش می یابد. بودجه به روز شده ، هزینه های برنامه ریزی شده را 15 ٪ به 6،498 Quadrillion IRR افزایش می دهد. این شامل افزایش برنامه ریزی شده در حقوق کارمندان دولت (تورم شامل نمی شود) و همچنین افزایش 25 درصدی هزینه های پروژه های توسعه و سرمایه گذاری. علاوه بر این ، بودجه اصلاح شده هزینه های دفاع و پلیس را افزایش می دهد.

تهران با درآمدهای نفتی محدود به تحریم ها و عدم تمایل/عدم امکان افزایش مالیات ، بر افزایش پول از برنامه خصوصی سازی ، انتشار اوراق قرضه و بازار سرمایه تمرکز دارد که مرکز اصلی آن بورس اوراق بهادار تهران (TSE) است. دولت هنوز بر اقتصاد ایران حاکم است ، بنابراین منابع بالقوه برای خصوصی سازی قابل توجه است. در نتیجه ، TSE [10] موفق ترین بورس اوراق بهادار جهان در سال 2019 شد. با توجهخصوصی سازی و از طرف دیگر ، آن را با دقت و در مراحل انجام می دهد.

علاوه بر این ، دولت سعی می کند با صدور اوراق قرضه ، کسری را پوشش دهد و خود را با بدهی بلند مدت سنگین کند. با توجه به کاهش شدید اعتماد به نفس عمومی به دولت و نتایج عالی TSE ، جای تعجب ندارد که خریداران اوراق قرضه نسبتاً کمی وجود داشته باشد. گروه اصلی مشتری ها بانک ها هستند-معمولاً متعلق به دولت. BMI با ایجاد پول اضافی از خرید وثیقه از طریق وام به بانک ها پشتیبانی می کند. این به نوبه خود ، فشار تورمی را تقویت می کند ، اما در عین حال ، به نیاز به چاپ ریال تبدیل نمی شود. بنابراین ، تورم از کنترل BMI خارج نمی شود ، اما میزان آن باعث نگرانی متوسط می شود.

فرضیات بودجه مربوط به درآمدهای مالیاتی نیز مشکل ساز است. دولت قصد دارد درآمد مالیاتی سالانه را 13 درصد افزایش دهد ، به سطح 1950 چهارگوش IRR (حدود 11 میلیارد یا 45 میلیارد دلار ، بسته به نرخ تبدیل). این طرح در شرایطی که تقریباً مشخص در گردش مالی شرکت ها و درآمد شخصی باشد ، بدون معرفی مالیات های جدید یا افزایش مواردی که در حال حاضر وجود دارد ، اجرا می شود. علاوه بر این ، بودجه همچنان به معافیت مالیاتی به بنیادها و سازمانهای مذهبی ، به اصطلاح استخوانی می پردازد ، که بسته به منابع آنها ، از 15 تا 50 درصد اقتصاد کنترل می کنند. در اکتبر سال 2019 ، اداره امور مالیاتی ملی اعلام کرد که تقریبا نیمی از افراد بالاترین درآمد و همچنین سازمان ها از مالیات معاف هستند [11]. دولت سعی خواهد کرد معافیت های مالیاتی را محدود کند و سیستم جمع آوری مالیات را کنترل کند ، اما ممکن است با مقاومت شدید از محافل تأثیرگذار مرتبط با سپاه در اطراف رحبر روبرو شود. با توجه به اصلاحات برنامه ریزی شده هزینه های اجتماعی ، وضعیت مشابهی رخ داد. با این حال ، در این مورد ، رئیس جمهور موفق به اعمال تغییراتی در سیستم رفاه اجتماعی و کاهش تعداد ذینفعان خود شد.

همانطور که در بالا ارائه شد ، تهران هزینه های خود را از سه منبع اصلی تأمین می کند: صادرات (در درجه اول نفت و پتروشیمی) ، درآمدهای مالیاتی و مسائل مربوط به خصوصی سازی/اوراق قرضه. هر یک از این سه ستون بر روی زمین لرزان استوار است. با این حال ، برنامه بودجه بلندپروازانه تاکنون به حدی اجرا شده است که می توان گفت ایران موفق به پایان سال 1399 ایران (مارس 2020 - فوریه 2021) با کسری بزرگ اما کنترل شده خواهد شد.

یک مرد ایرانی در 14 اکتبر 2020 از یک نقاشی دیواری ضد ایالات متحده بر روی دیوار سفارت سابق ایالات متحده در تهران ، ایران قدم می زند. اقتصاد ایران. EPA/Abedin Taherkenareh

تأثیر اجتماعی تحریم ها و بحران

مقامات ایرانی کاملاً اوضاع و تنش های اجتماعی را کنترل می کنند ، اگرچه تعداد افراد ناراضی از وضعیت کشور به طور پیوسته در حال افزایش است. با این حال ، ایده یک جمهوری اسلامی ، تجسم یافته توسط Rahbar Ayatollah Khamenei ، از حمایت اجتماعی قابل توجهی برخوردار است ، که معمولاً از دین انگیزه دارد. جامعه ایران به شدت و عمیق تقسیم شده است. جمهوری اسلامی هم دشمنان قسم خورده و هم حامیان متعصب خود را دارد. با این حال ، سقوط تولید ناخالص داخلی ، تورم بالا ، افزایش قیمت ، کاهش قدرت خرید ریال و به ویژه تراژدی های انسانی پنهان شده در پشت اصطلاح "افزایش فقر" باعث ایجاد فشار در روابط بین دولت و شهروندان آن شده است ،همانطور که به عنوان مثال ، در به اصطلاح اعتراضات سوخت نوامبر 2019 منعکس شده است. بیشتر و بیشتر ایرانیان وضعیت اقتصادی کشورشان را بد و با تمایل به وخامت می دانند. افراد عادی علاقه ای به تجزیه و تحلیل های پیچیده اقتصادی ندارند ، که نشان می دهد اقتصاد در یک وضعیت ماکروسکوکی در چنین وضعیت بدی قرار ندارد. آنها بر روی موضوعاتی که قابل مشاهده است تمرکز می کنند و به طور مستقیم بر آنها تأثیر می گذارند ، به خصوص افزایش قیمت مواد غذایی و بیکاری در جوانان بالا. اکثریت (حدود 50-60 ٪) ایرانیان ادعا می کنند که حاکمیت و فساد بد تأثیر منفی بیشتری بر اقتصاد نسبت به تحریم های خارجی دارد. بخش بزرگی (30-35 ٪) از جمعیت ، به اصطلاح توافق هسته ای (برنامه جامع اقدام مشترک ، JCPOA) را یک شکست می دانند و هم دولت و هم ایالات متحده را به دلیل بدتر شدن وضعیت اقتصادی مقصر می دانند. ناامیدی از اقتصاد یکی از اصلی ترین دلایل ، جدا از حق وتو بسیاری از نامزدهای برجسته غیر رادیکال ، برای حضور کم در انتخابات پارلمانی فوریه و شکست اردوگاه های Centrists/Modeists است. اکثر ایرانیان هیچ نکته ای در مذاکرات احتمالی با ایالات متحده نمی بینند و این امر را با نقض توافق هسته ای واشنگتن توجیه می کنند. به نوبه خود ، حمایت از مفهوم خودکفایی اقتصادی و به اصطلاح اقتصاد مقاومت در حال رشد است [12].

روحانیت ایران، از جمله رهبر، به طور سیستماتیک از نقل قول مهمی از بنیانگذار جمهوری اسلامی استفاده می کند. خمینی در سخنرانی خود در آبان 1359 در دیدار با دانشجویان ایرانی گفت: ما خون خود را [در مبارزه با رژیم شاه] برای هندوانه ارزان‌تر نریختیم.[13] از اواسط سال 2018 به بعد، تبلیغات دولتی نسبتاً اغلب این نقل قول را تداعی می کرد و به ارزش های معنوی انقلاب و بیهودگی زندگی دنیوی اشاره می کرد. بخش بزرگی از مردم کاملاً از اقدامات رژیم حمایت می کنند و آشکارا به ایده جمهوری اسلامی وابسته هستند. این امر به ویژه در مورد استان ایران و جمعیت روستایی صدق می کند که به لطف یارانه های دولتی، به اندازه طبقه متوسط شهری دچار وخامت اوضاع اقتصادی نشده اند. حمایت عظیمی که جمهوری از آن برخوردار است، ریشه در مشروعیت مذهبی دولت و اصلاحات اجتماعی انجام شده پس از انقلاب دارد. دسترسی به زیرساخت های حمل و نقل، برق، آب گرم و مراقبت های پزشکی در مناطق روستایی به طور غیرقابل مقایسه ای بیشتر از زمان امپراتوری است. به عنوان مثال، در دهه 1970، منابع بسیار سریعتر به سمت مناطق شهری ممتازتر جریان یافت. بین سال‌های 1973 و 1975، زمانی که ایران سودهای کلانی از صادرات نفت به دست آورد، دسترسی به آب در مناطق شهری از 65 به 80 درصد افزایش یافت، در حالی که رشد در مناطق روستایی کمتر از 1 درصد بود، از 7. 6 به 8. 5 درصد [14].

این بحران برای طبقه متوسط و کلانشهرها چالش برانگیز است. این در منظم اعتراضات ، که تقریباً هر ماه انجام می شود منعکس می شود [15]. آنها به سختی در خارج از ایران قابل مشاهده هستند ، زیرا آنها معمولاً محلی (جمعی یا استانی) هستند و توسط حرفه های مختلف هدایت می شوند (به عنوان مثال تظاهرات معلمان در تهران ، اعتراضات کشاورزان در اصفهان ، و اعتصاب رانندگان در تبریز ، که در ماه آگوست صورت گرفت ،سپتامبر و اکتبر 2019 به ترتیب). نکته مهم این است که تظاهرات تاکنون در مورد مسائل اقتصادی بوده است. اعتراضات ملی تقریباً هر سال فوران می کند. با این حال ، در آن زمان آنها فقط به مسائل اقتصادی مربوط می شدند (که به عنوان مثال در اعتراضات 2018 یا اعتراضات سوخت 2019 قابل مشاهده بود). تنها پس از مدتی ، و تنها هنگامی که سطح ناامیدی معترضین با افزایش وحشیگری اجرای قانون در ارتباط باشد ، برخی از فریاد های خصمانه با رحبر و جمهوری را که شنیده می شود ، خصمانه می کند. با این حال ، آنچه مهم است این است که فریادها فرض نمی شوند بلکه فقط شعارهایی هستند. مخالفان به شکلی سازمان یافته وجود ندارد و فقدان رهبران قابل توجه بخش هایی از جامعه مخالف جمهوری وجود دارد. این رژیم کاملاً قادر به سرکوب پایه های مخالف سازمان یافته و به طرز ماهرانه ای رهبران آینده نگر از هرگونه جنبش مدنی بالقوه است.

این رژیم پس از اعتراضات سال 2009 اقدام به بهبود توانایی های پلیس و سایر نیروهای امنیتی کرد. به عنوان مثال ، معترضین از آن دوره قادر به استفاده از رسانه های اجتماعی برای برقراری ارتباط ، سازماندهی خود و انتقاد از رژیم بودند. پس از سرکوب جنبش به اصطلاح سبز ، دولت ایران روشهای معترضین را به طور کامل بررسی کرد. در سال 2011 ، این پلیس سایبر ، Polis-E Faza-ye Towlid VA Tabadol-E Ettelaat (FATA) را تأسیس کرد. واحد جدید با هدف نظارت بر محتوای اینترنت ، بررسی جرایم سایبری مانند کلاهبرداری و نقض حریم خصوصی و همچنین نظارت بر فعالان اینترنتی. اثربخشی عملکرد آن در هنگام اعتراض به سوخت آشکار شد که معلوم شد که با حمله به پیام رسان های فوری ، نیروهای امنیتی قادر به جدا کردن فعال ترین شهروندان و زندانی کردن آنها بودند. آنچه که به نظر می رسد یک تعجب بزرگ است و مسئله ای که از اهمیت اساسی برخوردار است ، اطلاعاتی بود که مقامات توانایی آن را دارند که سریع و به طور کامل کشور را از اینترنت جهانی جدا کنند.

در حالی که معترضین پس از انتخابات سال 2009 عمدتاً از طبقه متوسط شهر آمده بودند ، پایه و اساس اعتراضات اخیر سوخت و همچنین اعتراضات دسامبر 2017 ، عمدتا طبقات پایین کم درآمد و جوانان بیکار زندگی در حومه شهرها بودند. این برای تأسیس ایران بسیار خطرناک است ، زیرا این گروه ها کمی از دست دادن ندارند و هیچ فرصتی برای بهبود زندگی خود از نظر اشتغال و سعادت ندارند. با این حال ، فقدان رهبری جامد در بین معترضین ، هیچ جایگزینی بالقوه برای سیستم فعلی ، یا یک هدف استراتژیک و همچنین ترس از جنگ داخلی ، فروپاشی کامل زیرساخت ها ، استفاده از نیروی شدید و دامنه روش هادر حال استفاده از این موسسه برای سرکوب اعتراضات ، در حال حاضر هیچ چشم اندازی برای تغییر رژیم نمی دهد.

هزینه نظامی

هزینه های نظامی ایران بین سالهای 1994 و 2018 در سال 2006 به اوج خود رسید ، پس از آن بین سالهای 2006 تا 2014 30 ٪ سقوط کرد. سقوط بزرگترین در سال 2012 و 2013 ، پس از اتحادیه اروپا ، به همراه سازمان ملل و ایالات متحده ، اقتصادی و مالی را تحمیل کردتحریم ها بر ایران. تحریم ها در سال 2015 به دلیل امضای JCPOA ، که نفس هوای تازه را به اقتصاد ایران وارد کرد ، برداشته شد. هزینه های نظامی ایران بین سالهای 2015 تا 2017 25 ٪ افزایش یافته است. با این حال ، هنگامی که اقتصاد ایران وارد رکود اقتصادی شد و تورم از 10 ٪ در سال 2017 به 30 ٪ در سال 2018 افزایش یافت ، بودجه نظامی دوباره با 9. 5 ٪ به 13. 2 میلیارد دلار رسید.

در سال 2018 ، هزینه های نظامی 2. 7 ٪ از تولید ناخالص داخلی ، بیست و پنجمین بالاترین هزینه در جهان بود. علاوه بر این ، 96 ٪ واردات اسلحه ایران در سال 2014-2018 از روسیه و بقیه از چین آمده است. متوسط هزینه های نظامی در ایران ، به عنوان سهم کل هزینه های دولت در سال 2008-2016 ، به 15 ٪ رسید. این بالاترین سهم متوسط در مقایسه با میانگین منطقه ای خاورمیانه و شمال آفریقا (12. 5 ٪) ، آسیای شرقی و اقیانوس آرام (9 ٪) ، اروپا و آسیای میانه (5 ٪) ، آمریکای لاتین و کارائیب (5 ٪) ،زیر صحرای آفریقا (7 ٪) و جهان به طور کلی (9 ٪). از نظر متوسط هزینه های نظامی به عنوان سهم تولید ناخالص داخلی (تولید ناخالص داخلی) ، در ایران بین سالهای 2008 و 2017 2. 7 ٪ بود که کمی بیشتر از میانگین جهانی (2. 3 ٪) است [16]. نمودارهای [17] در زیر هزینه های نظامی ایران را در طی 20 سال گذشته و همبستگی آن با تورم و تولید ناخالص داخلی نشان می دهد.

Chart, histogram Description automatically generated Chart Description automatically generated

هزینه های نظامی ایران در قانون بودجه مستند است. با این حال ، در حالی که در مورد ارتش شفافیت وجود دارد ، این امر در مورد سپاه صدق نمی کند. این دانش رایج است که سپاه به منابع مالی خارج از بودجه دسترسی دارد ، یعنی سود شرکتهای متعلق یا متعلق به آن ، اما تعداد و درآمد ، سود یا مازاد آنها ناشناخته است [18].

اولین پیش نویس بودجه ایران در سال 1399 ، افزایش هزینه برای انواع نیروهای مسلح و پلیس را به عهده گرفت. ارتش ، سپاه و اطلاعات ایران در مقایسه با سال گذشته حدود 20 ٪ بودجه بیشتر دریافت می کردند ، در حالی که بودجه شبه نظامیان بسیج کاهش می یافت. وجوه اضافی ، با وجود افزایش اسمی از نظر واقعی ، سال گذشته تا حدودی کاهش می یابد. بودجه سپه نسبت به سال گذشته 60 ٪ افزایش یافته و به 243 تریلیون IRR (حدود 1. 6 میلیارد دلار) افزایش یافته است. با در نظر گرفتن درآمدهای خارج از بودجه ، می توان فرض کرد که بودجه کامل سپاه به 2-2. 2 میلیارد دلار می رسد. بودجه Basij ، شبه نظامیان آپارارام وابسته به سپه ، 30 ٪ افزایش یافته است - به 22 تریلیون IRR (150 میلیون دلار). ارتش و پلیس بودجه خود را 30 ٪ افزایش داده اند. با در نظر گرفتن تورم ، بودجه همه نیروهای مسلح و پلیس از سال 1398 ایران بدون تغییر باقی مانده است. فقط سپاه شاهد افزایش چشمگیری بود. با توجه به معامله سیاسی در مورد تصویب بودجه ، اعتقاد بر این است که با افزایش هزینه های سپاه ، رئیس جمهور روحانی خود را حمایت رحبر خریداری کرد. اگر برنامه های دولت برای خصوصی سازی نیز در نظر گرفته شود ، می تواند معلوم شود که سپاه با خرید سهام در شرکت های خصوصی ، و به اصطلاح "سهام عادلانه" ، سرمایه خود را بیشتر می کند.

خلاصه و پیش بینی

اقتصاد ایران طی دو دهه گذشته با بحران های جدی و تحریم های خارجی کنار آمده است. علیرغم فشار ایالات متحده ، ایران یک بازیگر قوی و پایدار در منطقه است. تحریم ها برای اقتصاد ایران دردناک است ، اما هدف اصلی آنها حاصل نشده است-قربانیان آنها اکنون نمایندگان طبقه متوسط از مناطق شهری و کارگران استخدام شده هستند.

با رشد منفی اقتصادی و تورم بالا ، که با قیمت بالاتر بنزین همراه است ، ممکن است سطح فقر افزایش یابد. با این حال ، این افزایش از طریق کمک مستقیم به کارمندان کم درآمد محدود خواهد شد. افزایش قیمت سوخت و اصلاح سیستم یارانه بدان معنی است که نقل و انتقالات اضافی بار قابل توجهی برای بودجه نخواهد بود.

اقتصاد ایران به حالت قبل از JCPOA خود بازگردانده شد اما برای بهبودی از رکود ، از بین رفت. از دیدگاه بدبینانه تر ، در حالت تعادل اقتصادی سطح پایین باقی مانده است. این روند با شیوع همه گیر Covid-19 متوقف شد ، اما در مدت زمان دو سال ، اقتصاد باید دوباره وارد یک مسیر رشد جزئی شود.

علیرغم بحران همه گیر Coronavirus و تحریم های ایالات متحده ، دولت سرکوب در کشور و توانایی های نظامی آن و همچنین شبکه نفوذ در کشورهای همسایه را حفظ کرده است. رویدادهای سیاسی در منطقه و روندهای بودجه نشان می دهد که سیاست های بلند مدت و اساسی ایران تحت تأثیر فشار اقتصادی تحریم های معرفی شده نیست.

کسری مالی به دلیل افزایش هزینه های دولت (از جمله برنامه های حمایت از اجتماعی) ، نیاز به تحریک اقتصاد و بسته های کمک های ضد بحران همراه با افت قابل توجه درآمدهای صادرات نفت و افت موقت ، طی دو سال آینده گسترش خواهد یافت. درآمدهای مالیاتی مرتبط با همه گیر. به لطف سیاست های پولی مؤثر و استفاده از بازار سرمایه ، کسری تحت کنترل خواهد بود.

با فرض اینکه فشار اقتصادی آمریکا بر ایران به خودی خود پایان ندارد بلکه بخشی از برنامه مجبور کردن تهران برای مذاکره و ایجاد امتیاز است ، دولت رئیس جمهور دونالد ترامپ تاکنون نتوانسته است مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها ایران را ترجمه کنددستاوردهای استراتژیک. در حقیقت ، به نظر می رسد که این فشار تأثیر متضاد داشته است - این موقعیت ایران را سفت تر کرده و جناح رادیکال صحنه سیاسی ایران را تقویت می کند.

[1] داده های منتشر شده توسط AMAR (مرکز آماری ایران).

[2] تحقیقات خود نویسنده.

[4] Wheatly ، J. (2020). کشورهای در حال توسعه به عنوان ویروس سوخت های عمومی ، "Financial Times" ، 20. 07. 2020 ، https://www.ft.com/content/c16f83c5-3444c78-afea-fa72c4b9c09c ، DOA: 15. 09. 2020.

[5] تحقیقات خود نویسنده بر اساس تجزیه و تحلیل قانون بودجه ایران سال 1399.

[7] تحقیقات خود نویسنده بر اساس تجزیه و تحلیل قانون بودجه ایران سال 1399.

[8] "مطبوعات ایران" ، 24. 02. 2020 ، www.iranpress.com/iran-i144223-iran's_parliament_rejects_budget_bill_of_upound_year

[9] ایران از مقیاس مختلط از اعداد اشاره به قدرت هزار استفاده می کند. به گفته BMI ، یک چهار ضلعی هزار تریلیون است. به خاطر سادگی و نظم ، این مقاله نامگذاری ایران را اتخاذ می کند.

[12] تحقیقات خود نویسنده.

[17] مطالعه خود بر اساس داده های منتشر شده توسط BMI ، WB ، IMF و SIPRI.

[18] Wezeman ، P. ، Kuimova ، A. هزینه های نظامی و واردات اسلحه توسط ایران ، عربستان سعودی ، قطر و امارات ، برگه حقایق Sipri ، مه 2019 ، https://www.sipri.org/sites/default/files/2019-05/fs_1905_gulf_milex_and_arms_transfers. pdf ، doa: 18. 09. 2020.

[19] تحقیقات خود نویسنده بر اساس تجزیه و تحلیل قانون بودجه ایران سال 1399.

تمام متون منتشر شده توسط بنیاد موسسه ورشو ممکن است به شرط اعتبار منشأ آنها منتشر شود. تصاویر ممکن نیست بدون اجازه استفاده شود.< Pan> [17] مطالعه خود بر اساس داده های منتشر شده توسط BMI ، WB ، IMF و SIPRI.

پلن سرمایه گذاری...
ما را در سایت پلن سرمایه گذاری دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : لیلا اوتادی بازدید : 28 تاريخ : شنبه 5 فروردين 1402 ساعت: 8:20